Banner
 logo

Klub chovatelů tibetských španělů, z.s. – č. 1034

 

Administrativní postup při uchovnění

 

  • Majitel psa/feny si zajistí genetické vyšetření na PRA3 („progresivní retinální atrofie“ – geneticky podmíněné onemocnění oční sítnice), které je možné nechat provést některou z certifikovaných laboratoří.

  • Majitel psa/feny si zajistí vypracování genetického profilu DNA psa/feny – ve standardu ISAG 2006 (tj. profil psa na základě STR markerů) a současně i ověření rodičovství jedince (tzv. parentitu), obojí rovněž od některé z certifikovaných laboratoří.

  • KCHTŠ doporučuje tyto genetické testy nechat zhotovit např. u české laboratoře GENOMIA, která pro tento účel zpracovává jak stěry sliznice, tak odběry krve. Testy si objednáte na webových stránkách laboratoře, na stránkách Klubu si stáhnete a vytisknete žádanku pro veterinárního lékaře a zajistíte si odběr vzorku (ať již bukálního stěru sliznice, nebo odběru krve) u svého veterinárního lékaře, který vám odběr potvrdí na vytištěném tiskopise (POZOR – potvrzení veterinárního lékaře o pravosti odběru vzorku je nutné). Odebrané vzorky veterinární lékař zašle do laboratoře, odkud vám po 2-3 týdnech pošlou výsledky. Pokud to máte blízko do Plzně, můžete si v laboratoři GENOMIA domluvit termín a přijet se psem/fenou rovnou na jejich pracoviště, sami si ověří totožnost jedince dle PP a očkovacího průkazu a odeberou vzorky, není pak nutné vzorky odebírat Vaším veterinářem.

  • V minimálním věku psa/feny 1 rok si zajistíte u veterinárního lékaře – oficiálního vyhodnocovatele luxace patel (seznam najdete na webových stránkách veterinární komory, dle bydliště vám určitě poradí i váš veterinární lékař) si zajistíte vyšetření luxace patel (provádí se při plném vědomí pejska, není nutná žádná sedace). K tomuto vyšetření není třeba tisknout žádný tiskopis – ten dostanete s vyznačeným výsledkem vyšetření již přímo od veterináře.

  • Rovněž ve věku minimálně 1 rok zajistí majitel klinické vyšetření psa, které bude potvrzeno na klubovém tiskopise. Na webových stránkách KCHTŠ si vytisknete tiskopis klinického vyšetření pro zařazení psa/feny do chovu. S tímto tiskopisem necháte svého psa/fenu vyšetřit u vašeho veterináře (ten zkontroluje a zapíše počet a postavení řezáků, barvu oka, váhu psa/feny a u psa – samce i varlata). Pamatujte na to, že při krytí musí mít alespoň jeden z budoucích rodičů plný počet řezáků, tj. 6/6 - netýká se doložené chudozubosti po úraze dokladované veterinárním potvrzením vč. RTG snímku.

  • Až budete mít tato všechna zdravotní vyšetření, zašlete je spolu s originálem průkazu původu poradci chovu. Elektronicky pošlete rovněž poradci chovu fotografii psa, ideálně z profilu v postoji.

  • Po cca 1-2 měsících obdržíte z plemenné knihy ČMKU přeregistrovaný průkaz původu (tento úkon plemenné knihy je zpoplatněn a PP obdržíte dobírkou – neplaťte předem).

  • Vše je nutné udělat ještě před tím, než váš pejsek bude prvně krýt či poprvé svojí fenku nakryjete. Pro první krytí (jak psa, tak feny) je nutné dodržet stanovený věk minimálně 15 měsíců (fena smí mít 1 vrh za kalendářní rok, přičemž se počítá i vrh pouze mrtvě narozených štěňat; pes může krýt bez omezení s dodržením podmínky jednoho krytí v jeden den; chovnost fen končí v 8 letech věku s možností prodloužení chovnosti maximálně o 1 rok a 1 vrh, horní hranice chovnosti psa – samce není věkově omezena).


    Kontakt na poradce chovu: Lucie Jelínková, Lučice 77, 582 35 Lučice, tel.: 728 889 065, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.