Stanovy spolku
Klub chovatelů tibetských španělů, z.s.
Klub chovatelů tibetských španělů, z.s. (dále jen „spolek“) je spolek ve smyslu ust. § 214 a násl. zák. č. 89/2012 Sb. (občanský zákoník) a jako takový je právnickou osobou způsobilou k právním úkonům.
I.
Název a sídlo spolku
a) Název spolku: Klub chovatelů tibetských španělů, z.s.
b) Sídlo: Tyršovo nám. 436, 399 01 Milevsko
II.
Účel spolku, jeho činnost
Klub chovatelů tibetských španělů, z.s. (dále jen spolek) je dobrovolný, nepolitický a neziskový svazek občanů, kteří se spolčili za tímto účelem: kynologická činnost ‑ sdružování chovatelů, majitelů a přátel tibetského plemene psů tibetský španěl a zastřešování chovu tohoto plemene.
Hlavní činnost spolku směřuje k ochraně a uspokojování společných zájmů a naplňování poslání, tak jak jest uvedeno v prvním odstavci tohoto článku stanov. Spolek provádí svoji zcela samostatnou činnost v souladu s platnými právními předpisy ČR, tj. i předpisy Českomoravské kynologické unie - ČMKU a dále FCI.
Spolek zastřešuje chov plemene tibetský španěl a je garantem chovu tohoto plemene v ČR, přičemž dbá o to, aby byly v chovu zachovány původní specifické vlastnosti plemene, správné funkční tělesné stavby v souladu s plemenným standardem a dále dbá o udržení geneticky zdravé populace tohoto plemene.
Spolek zejména:
· V souladu s předpisy FCI, ČMKU a platnými standardy organizuje a řídí chov plemene tibetský španěl,
· pořádá výstavy psů a bonitace svého plemene podle předpisů FCI a ČMKU,
· připravuje dokumentaci pro vedení plemenné knihy nutné k chovu,
· stanovuje podmínky chovu a zápisu čistokrevných jedinců do plemenné knihy a zpracovává odborná stanoviska k problematice chovu plemene pro jiné subjekty,
· zabezpečuje informovanost členů spolku v oblasti chovu, výstavnictví, odborných poznatků a plnění úkolů prostřednictvím periodika, internetu nebo mimořádných zpráv,
· při své činnosti prosazuje chovatelskou etiku a zakazuje překupnictví, tj. zejména nákup, psů za účelem jeho dalšího prodeje),
· vysílá delegáta na valnou hromadu ČMKU.
III.
Členství ve spolku
Členství se rozlišuje na:
· Řádné členství
· Čestné členství
a) Řádné členství ve spolku je dobrovolné, členem spolku se může stát fyzická osoba starší 18‑ti let bez rozdílu pohlaví, vyznání, politického a sociálního zařazení, národnosti, rasy a státní příslušnosti. Členství se váže na osobu člena, je nepřevoditelné na jinou osobu a nepřechází na jeho právního nástupce. Nezletilé osoby mohou být členy jen se souhlasem svých zákonných zástupců, přičemž nemají hlasovací právo a nemohou být voleni do orgánů spolku.
b) Fyzická osoba se stává členem spolku zasláním přihlášky do spolku a zaplacením příspěvku na kontaktní adresu spolku. Členství ve spolku může výbor spolku z vážných důvodů pozastavit hlasováním ve výboru do konání následující členské schůze, která rozhodne o trvání členství rovněž hlasováním. Průkazem řádného členství je potvrzení o zaplacení členského příspěvku.
c) Zánik členství ve spolku je uveden v odst. i) těchto stanov.
d) Čestné členství je vyznamenáním, které nezakládá žádná práva a povinnosti z členství vyplývající. Čestné členství je udělováno zejména významným osobnostem, zasloužilým členům a chovatelům na základě návrhu výboru či kteréhokoliv člena spolku. Čestné členství vzniká schválením členskou schůzí a je bezplatné.
e) Práva členů spolku:
1. Účastnit se činnosti spolku,
2. být pravidelně informován o dění ve spolku,
3. volit a být volen do všech orgánů spolku,
4. účastnit se členských schůzí,
5. předkládat návrhy, podněty, připomínky a vznášet dotazy orgánům spolku a právo na vyjádření orgánů spolku na svá podání,
6. podávat stížnosti příslušnému orgánu spolku tj. výboru spolku nebo revizní komisi,
7. požívat všech výhod poskytovaných spolkem, pokud jsou takové vyhlášeny,
8. požadovat na členských schůzích předkládání zpráv o činnosti a hospodaření spolku,
9. odvolávat se proti rozhodnutí výboru spolku v neprospěch člena a to do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí, přičemž toto odvolání bude projednávat nejbližší výroční nebo mimořádná členská schůze.
f) Povinnosti členů spolku:
1. dodržovat stanovy spolku a předpisy s nimi souvisejícími a jednat v jejich souladu,
2. platit řádně členské příspěvky a účelové poplatky ve stanovené výši a lhůtě,
3. podporovat činnost výboru spolku,
4. hájit zájmy spolku, chránit a zachovávat dobré jméno spolku,
5. dodržovat etické zásady chovatelství a nezabývat se chovem jedinců bez průkazu původu,
6. změny související s členstvím ve spolku oznámit do 30‑ti dnů výboru spolku.
g) Členové spolku neručí za případné dluhy spolku.
h) Výbor spolku je povinen vést seznam členů.
i) Zánik členství ve spolku:
1. dobrovolným vystoupením člena ze spolku, členství končí ku dni doručení písemného oznámení o ukončení členství předsedovi spolku,
2. úmrtím člena,
3. nezaplacením členského příspěvku ani v přiměřené lhůtě určené výborem spolku ve výzvě k zaplacení, ačkoli byl člen na následek nezaplacení ve výzvě upozorněn,
4. vyloučením člena, pokud svým jednáním porušuje zásady a cíle spolku, zanedbává své členské povinnosti, hrubě porušuje stanovy a ostatní předpisy, ohrožuje řádné plnění poslání spolku, svým chováním na akcích spolku a výstavách v ČR i v zahraničí, hrubě porušuje občanskou a kynologickou etiku a poškozuje dobré jméno spolku.
O vyloučení člena jakož i o dalších možných kárných opatřeních – napomenutí a pozastavení členství rozhoduje výroční nebo mimořádná členská schůze.
j) Služby poskytované členům spolku
1. vydávání klubových normativů a řádů,
2. vedení chovatelské evidence, vydávání chovatelských přehledů v plemenné knize,
3. vydávání zpravodaje spolku,
4. zabezpečení a organizování každoroční výstavy spolku,
5. zabezpečení a organizování akcí pro uchovnění zvířat (dále jen „bonitace“).
IV.
Orgány spolku
Pro zabezpečení činnosti spolku jsou zřízeny tyto orgány:
· výroční členská schůze, volební členská schůze, mimořádná členská schůze
· výbor spolku
· statutární orgán – předseda spolku
· revizní komise
a) výroční členská schůze spolku
Výroční členská schůze spolku je nejvyšší orgán spolku a rozhoduje o všech zásadních otázkách činnosti a hospodaření spolku. Její rozhodnutí jsou závazná pro výbor i pro všechny členy. Koná se 1x v kalendářním roce a je svolávána písemně nejpozději do 21 dnů před datem jejího konání výborem spolku.
Do výlučné působnosti výroční členské schůze spolku patří zejména:
1. schvalování předložené zprávy o činnosti a hospodaření spolku a zprávy revizní komise,
2. schvalování stanov spolku, jejich změn a ostatních předpisů spolku,
3. schvalování plánu činnosti a hospodaření spolku na další kalendářní rok,
4. projednávání činnosti výboru spolku a schvalování jeho návrhů,
5. odvolávání členů výboru spolku, případně schvalování vyloučení člena spolku na návrh výboru spolku, k čemuž je zapotřebí 3/4 většina hlasů z celkového počtu přítomných členů,
6. stanovení výše a splatnosti členských příspěvků na příští období,
7. volba členů výboru a členů revizní komise (pokud je výroční členská schůze i volební),
8. rozhodování o dobrovolném rozpuštění spolku.
Pokud není těmito stanovami uvedeno jinak, členská schůze je usnášeníschopná vždy bez ohledu na počet přítomných členů. K přijetí rozhodnutí členské schůze je zapotřebí nadpoloviční většina hlasů přítomných členů, přičemž každý člen má jeden hlas. Členská schůze rozhoduje veřejným hlasováním svých členů. Hlasování o předloženém návrhu se provádí tak, že členové hlasují pro nebo proti. O každé členské schůzi musí být pořízen zápis, který sepíše buď jednatel, nebo osoba výborem spolku tomu určená před začátkem členské schůze.
b) Volební členská schůze, mimořádná členská schůze
Volební členská schůze je svolávána 1x za čtyři roky písemně nejpozději 21 dnů před datem jejího konání výborem spolku. Předmětem volební členské schůze je:
1. volba členů výboru spolku pro příští funkční volební období a členů revizní komise,
2. stanovení zásadních úkolů pro činnost spolku pro příští volební období,
3. tato svá rozhodnutí odsouhlasit.
Usnášeníschopnost na volební členské schůzi se řídí ust. čl. IV, písm.a), odst. 3 těchto stanov.
Členové výboru spolku a revizní komise jsou voleni na období 4 let, přičemž možnost znovuzvolení není omezena.
Volby výboru spolku a revizní komise se provádějí tajným hlasováním dle navržené kandidátky, případně doplněné o kandidáty z pléna. Každý člen má právo žádat o své uvedení na kandidátce, nejprve se volí do výboru spolku a následně do revizní komise. Ke zvolení je zapotřebí odsouhlasení nadpoloviční většinou přítomných členů spolku.
Mimořádnou členskou schůzi lze svolat v případě požadavku nadpoloviční většiny členské základny spolku nebo ji může v naléhavých případech svolat výbor spolku. Mimořádná členská schůze má stejné pravomoci jako výroční členská schůze.
c) Výbor spolku
Výbor spolku je orgánem, který řídí jeho činnost v souladu se stanovami a směrnicemi spolku po celé funkční období. Výbor má 5 členů a tvoří jej:
předseda výboru, jednatel výboru, poradce chovu, pokladník a výstavní referent.
Výbor volí na první schůzi ze svého středu předsedu výboru, který je zároveň předsedou spolku, jakož i ostatní členy – jednatele výboru, poradce chovu, pokladníka a výstavního referenta. O této volbě rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů všech členů výboru. Jednotlivé funkce výboru mohou být sloučeny s výjimkou funkcí předsedy, jednatele a pokladníka. Poradcem chovu může být pouze osoba, která je členem spolku minimálně 5 let a odchovala minimálně 5 vrhů tibetských španělů.
Výbor spolku svolává předseda výboru dle potřeby spolku nejméně však 1x v kalendářním roce. Z mimořádných důvodů zvláště zřetele hodných může výbor spolku svolat jednatel nebo hlavní poradce chovu, pokud tak nemůže učinit sám předseda. Výbor je usnášeníschopný, je‑li přítomna nadpoloviční většina jeho členů. Návrh je přijat nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy výboru. O každé schůzi výboru musí být pořízen zápis, který sepíše buď jednatel, nebo osoba výborem k tomu určená před začátkem schůze.
Do působnosti výboru spolku náleží zejména tyto činnosti:
· Svolávání členské schůze, stanovení jejího programu,
· zajišťování plnění usnesení členské schůze,
· zajišťování vedení plemenné knihy narozených a importovaných jedinců,
· zajišťování vydávání průkazů původu prostřednictvím plemenné knihy ČMKU, včetně vedení příslušné chovatelské dokumentace,
· vedení evidence členů spolku, navrhování členských příspěvků a účelových poplatků,
· vedení písemné evidence klubových šampionů a klubových veterán šampionů,
· vedení písemné evidence o jednotlivých činnostech a agendách,
· vedení účetní evidence, předkládání zprávy o stavu pokladny na každé členské schůzi a rozhodování o finančních záležitostech spolku,
· přijímání nových členů do spolku,
· rozhodování o věcech týkajících se spolku, které nepřísluší do působnosti členské schůze,
· v případě odstoupení člena výboru z funkce může do doby konání výroční členské schůze nebo mimořádné členské schůze výbor navrhnout náhradníka, který je bez práva hlasovacího.
d) Předseda spolku
Předseda výboru je současně předsedou spolku. Předseda spolku je monokratickým statutárním orgánem spolku. Jedná a podepisuje za spolek samostatně. Podepisování za spolek se děje tak, že k napsanému nebo vytištěnému názvu spolku připojí svůj podpis předseda. K jednání jménem spolku může být zplnomocněna předsedou další osoba, a to na základě písemné speciální plné moci. Předsedu spolku volí ze svých řad výbor spolku. Předseda spolku se řídí právními předpisy ČR, stanovami, rozhodnutími výboru a členské schůze, jakož i předpisy ČMKU a FCI.
e) Revizní komise
Revizní komise má 3 členy. Členy revizní komise volí a odvolává členská schůze z řad členů spolku. Revizní komise si volí ze svého středu předsedu, který ji zastupuje při jednáních s ostatními orgány spolku a dalšími osobami zúčastněnými na činnosti spolku. Revizní komise se zodpovídá ze své činnosti členské schůzi.
Členství v revizní komisi není slučitelné s členstvím ve výboru spolku. Revizní komise je kontrolním orgánem spolku. Úkolem revizní komise je kontrolovat, zda činnost orgánů spolku a hospodaření spolku probíhá v souladu s obecně platnými právními předpisy, stanovami, organizačními normami spolku, rozhodnutími členské schůze a výboru a zájmy spolku.
Kontrolu provádí revizní komise nezávisle na ostatních orgánech na základě vlastního rozhodnutí kdykoliv v průběhu roku, nejméně však 1x v kalendářním roce, v rámci odsouhlasení roční závěrky hospodaření.
Při provádění kontrol je povinna postupovat objektivně a nestranně. Zahájení a ukončení kontroly oznámí revizní komise bez zbytečného odkladu výboru spolku. Je oprávněna nahlížet do všech dokladů spolku. O výsledku kontroly předá revizní komise výboru spolku a následně členské schůzi písemnou zprávu. Zpráva musí obsahovat stručný záznam o postupu kontrol, výčet kontrolovaných oblastí, zjištěné nedostatky, jména osob, které za ně nesou odpovědnost a návrh na opatření k nápravě. Všichni členové a výbor spolku jsou povinni s kontrolní komisí v průběhu kontroly spolupracovat a poskytovat ji potřebné informace či vysvětlení a další požadovanou součinnost.
Předseda, nebo jím určený člen revizní komise se může účastnit schůzí výboru Klubu s hlasem poradním.
f) Řešení sporů, kárná opatření
Za porušení povinností člena spolku vyplývajících ze stanov, dalších předpisů spolku jakož i předpisů FCI, ČMKU mohou být uložena v rámci kárného řízení členům a vedení spolku tato kárná opatření:
a) napomenutí
b) důtka se zveřejněním v klubovém periodiku
c) odvolání z funkce
d) dočasné nebo trvalé vyloučení ze spolku
Kárné řízení spolku provádí výbor spolku a řízení o případném odvolání proti rozhodnutí výboru spolku vede výroční nebo mimořádná členská schůze. O uložení druhu kárného opatření je rozhodováno dle závažnosti porušení povinnosti člena spolku. Kárné řízení je vedeno dle kárného řádu, který podléhá schválení členskou schůzí spolku.
Rozhodnutí členské schůze o opravném prostředku je konečným rozhodnutím spolku. Vyloučený člen může do 3 měsíců od doručení konečného rozhodnutí spolku o svém vyloučení navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti vyloučení, jinak toto právo zaniká.
V.
Majetek a hospodaření spolku
a) Majetek spolku je ve vlastnictví spolku jako celku. Za řádnou správu, obnovu, údržbu a evidenci majetku odpovídá výbor dle ustanovení těchto stanov.
b) Prostředky na svou činnost získává spolek zejména z členských příspěvků, z příspěvků a dotací spolků a svazů, z dědictví a odkazů, z darů fyzických a právnických osob z tuzemska i zahraničí, ze státních příspěvků a nadačních grantů, z příjmu ze svých činností.
c) Veškeré získané prostředky spolku musí být využívány ve smyslu těchto stanov, musí sloužit k financování činností naplňujících poslání a cíle spolku a k vytváření potřebných podmínek pro realizaci těchto činnosti.
d) Prostředky spolku nesmějí být používány k obohacování fyzických ani právnických osob. To však nevylučuje použití prostředků k sociálním nebo charitativním účelům.
e) Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost a správu spolku.
VI.
Zánik spolku
a) Spolek může zaniknout dobrovolným rozpuštěním na základě rozhodnutí členské schůze nebo z jiného důvodu stanoveným zákonem.
b) Při rozhodování o rozpuštění spolku je členská schůze usnášeníschopná, je-li přítomno nejméně 3/4 všech členů spolku. K rozhodnutí je zapotřebí 2/3 většina hlasů přítomných členů. Při zániku spolku členská schůze jmenuje likvidátora. Jmenovaný likvidátor sestaví do 30 dnů od svého jmenování do funkce soupis majetku spolku a zpřístupní jej vhodným způsobem všem členům spolku. Při zániku spolku likvidátor vypořádá dluhy spolku a ze zbylého majetku sestaví návrh na rozdělení likvidačního zůstatku, který schvaluje členská schůze. Nebude-li tento návrh členskou schůzí schválen, je likvidátor povinen vypracovat návrh nový a to ve lhůtě do 30 dnů od okamžiku, kdy členská schůze předchozí návrh zamítla.
VII.
Závěrečná ustanovení
a) Právní vztahy těmito stanovami neupravené se řídí ust. § 214 a násl. zák. č. 89/2012 Sb. (NOZ).
b) Toto znění stanov spolku nabývá platnosti schválením členskou schůzí a účinnosti dnem, kdy budou stanovy vloženy rejstříkovým soudem do sbírky listin spolkového rejstříku. Přijetím stanov spolku členskou schůzí zároveň pozbývají platnosti stanovy Klubu chovatelů tibetských španělů ze dne 18. 9. 2021.
V Milevsku dne 28. 3. 2024
Miloslav Buřil
předseda spolku
Klub chovatelů tibetských španělů, z.s.